Sklep Wędkarski FishPoint.pl - Wędki, kołowrotki, zanęty, sprzęt wędkarski

1 » Jak łowić na mulistym dnie?2
alt

Klub Wędkarza

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak łowić na mulistym dnie?

altW tych zbiornikach wodnych, gdzie występuje duża ilość mułu, możemy złowić zwłaszcza karpia. W takich miejscach lubią przebywać także np. leszcze. Jednakże nie jest tak, że ryby te znajdziemy wszędzie tam, gdzie zobaczymy muł, istnieją bowiem różne jego rodzaje.

Aby łowienie w mule było skuteczne, należy zastosować odpowiednią wędkę karpiową. Duże znaczenie w tym kontekście ma także dobór przynęty i zanęty (a szczególnie jej aromatu). Generalnie połów w mule wędkarze postrzegają jako dość trudny. W niniejszym artykule radzimy, jak podejść do tej kwestii we właściwy sposób.

W jakim mule łowimy?

Przede wszystkim musimy znaleźć takie miejsce, gdzie muł całkowicie wyściela dno. Jednocześnie nie może on być zbyt gruby. Na tafli wody nad mułem powinny unosić się bąble (ale na większym obszarze, a nie punktowo). Informują nas one o tym, że karpie czy leszcze szukają pokarmu. Pamiętajmy, że w tej części zbiornika, gdzie występuje muł, nie możemy czuć wodnego siarkowodoru. Gdyby tak było, zmieńmy miejsce. Jako że karpie i leszcze to ryby, które żywią się ochotkami, to warto sprawdzić, czy stworzenia te znajdują się w mule (musimy wyłowić jego fragment).

Jaka przynęta podczas łowienia na mulistym dnie?

Stosujemy dwa rodzaje przynęty. Po pierwsze, możemy użyć kulek pływających albo niektórych przynęt roślinnych przymocowanych do korka albo styropianu. Chodzi o to, aby unosiły się nad dnem. Stosujemy też produkty, które umieszczamy bezpośrednio na mule. Wielu wędkarzy zaleca stosować przynętę neutralnie zbalansowaną. Do jej właściwości należy fakt, że opada na dno bardzo powoli. Dobrym pomysłem jest też użycie mączki rybnej, która nie nasiąka zapachem mułu.

Jaka metoda do połowu na mule?

W przypadku, gdy stosujemy metodę gruntową, nie możemy zapomnieć, żeby skorzystać z odpowiedniego przyponu. Przede wszystkim powinien on być wykonany z miękkiej żyłki (chyba że muł nie jest gruby, wtedy stosujemy przypon sztywny). Pamiętajmy, że jeśli łowimy głęboko, to przypon musi być odpowiednio długi. Można też posługiwać się metodą spławikową. Jeśli zdecydujemy się na nią, to najlepiej użyć gruntomierza – wtedy połów powinien być udany.

Jak przyciągnąć karpie?

Karpie nęcimy punktowo. Gdybyśmy rozmieścili zanętę w kilku miejscach, to ryby te będą przez dłuższy czas penetrować dno. Aby złowić karpia, należy zastosować odpowiedni zapach. Dobrym pomysłem jest wybranie aromatu na bazie żurawiny albo aromatów korzennych. Można też śmiało użyć pelletu. 
Przejdź do strony głównej