Sklep Wędkarski FishPoint.pl - Wędki, kołowrotki, zanęty, sprzęt wędkarski

1 » Czytelnia2
alt

Klub Wędkarza

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Czytelnia

 
Jak łowić na mulistym dnie?
 
altW tych zbiornikach wodnych, gdzie występuje duża ilość mułu, możemy złowić zwłaszcza karpia. W takich miejscach lubią przebywać także np. leszcze. Jednakże nie jest tak, że ryby te znajdziemy wszędzie tam, gdzie zobaczymy muł, istnieją bowiem różne jego rodzaje.

Aby łowienie w mule było skuteczne, należy zastosować odpowiednią wędkę karpiową. Duże znaczenie w tym kontekście ma także dobór przynęty i zanęty (a szczególnie jej aromatu). Generalnie połów w mule wędkarze postrzegają jako dość trudny. W niniejszym artykule radzimy, jak podejść do tej kwestii we właściwy sposób.
Czytaj więcej!

 
 

 

Jaka przynęta na suma?
 
altZnakomitą przynętą na suma są żywe ryby. W jaki sposób zbroimy żywce? Te duże – w pojedynczy hak oraz w kotwicę, te małe – kotwicą za grzbiet oraz za pysk hakiem pojedynczym. Jako przynęta najlepiej sprawdzają się takie ryby, jak m.in. karasie, leszcze i ukleje. Umieszczamy je np. w toni lub nad dnem (sum ma dolną wargę dłuższą niż górna, a zatem do swojego celu podpływa właśnie od dołu).

 

Suma przyciąga zapach mięsa i krwi. Dlatego warto go nęcić za pomocą martwych ryb (bądź ich fragmentów). Musimy zadbać o to, aby unosiły się one nad dnem. W tym celu wystarczy wypchać je np. korkiem. Do atutów tego rodzaju przynęty należy fakt, że z pewnością nie splącze naszego zestawu.
 

Czytaj więcej!

 


Czym jest wędka bolonka?

altJeśli chcemy posłużyć się metodą bolońską, to powinniśmy posiadać odpowiednią wędkę – czyli bolonkę. Długość tego rodzaju wędziska to od 4 do 8 metrów (najczęściej spotykamy pięcio- i sześciometrowe). Ciężar wyrzutu wynosi natomiast od 25 do 30 gramów. Bolonka jest wędziskiem teleskopowym.

Poszczególne elementy kończą się stopowymi przelotkami. Zwykle wędką bolońską posługujemy się na wodach płynących (stosować ją można też jednak na stojących). Warto pamiętać o tym, że długość tego wędziska powinna być większa o 1 metr w porównaniu do głębokości łowiska (pozwoli nam to wygodnie zarzucić zestaw).

W przypadku bolonki najlepiej sprawdza się kołowrotek z płytką szpulą. Dzięki niemu możliwe jest często przerzucanie, typowe dla łowienia na rzekach metodą bolońską. Kiedy używamy wędki bolońskiej, to korzystamy z żyłki pływającej. Najlepsze są te o średnicy od 0,14 do 0,18 milimetrów.
Czytaj więcej!
 

Czym jest drop-shot?​
 

altTechnika połowu zwana drop-shot została opracowana w Stanach Zjednoczonych, ale szybko zaczęto ją także stosować na Starym Kontynencie. Metoda ta zdobyła uznanie wśród wędkarzy, ponieważ przy jej użyciu można wabić rybę w pionie w sposób niezabroniony przez Polski Związek Wędkarzy. Tego typu technikę połowu stosujemy, gdy pragniemy złowić takie gatunki, jak dorsze czy okonie.


Do łowienia metodą drop shot potrzebujemy żyłki (sprawia ona, że zanęta porusza się bardzo naturalnie). Poza tym należy zakupić gumową przynętę, ciężarek dropshotowy oraz haczyk z oczkiem. Wszystkie te elementy znajdziemy w sklepie Fishpoint.
 

Różnice między żyłką a plecionką​  

 
altNa wstępie warto wyjaśnić różnice w budowie plecionki i żyłki. Otóż pierwsza z nich składa się z wielu włókien, natomiast drugą możemy określić jako pojedynczą linkę wykonywaną z tworzyw sztucznych. Co jeszcze odróżnia je od siebie? Plecionkę uważa się za mniej rozciągliwą, poza tym bardziej rzuca się w oczy, powoduje także w wodzie pewien hałas – musimy się też liczyć z tym, że więcej za nią zapłacimy niż za żyłkę. Pomiędzy dwoma wspomnianymi elementami występują również inne różnice, dotyczące wytrzymałości, koloru, udźwigu czy odporności na niską temperaturę. W niniejszym artykule wyjaśniamy,
kiedy lepiej sprawdza się żyłka, a kiedy plecionka.

Jeżeli chcemy łowić duże okazy ryb, to zdecydujmy się na plecionkę, wytrzymuje ona bowiem większe obciążenia niż żyłka. Poza tym nawet po dłuższym czasie użytkowania nie ściera się i nie skręca. Żyłkę wprawdzie częściej musimy zmieniać, jednakże jest tańsza. Poza tym z powodzeniem możemy się nią posługiwać w temperaturach ujemnych. Plecionka natomiast czasami nasiąka wodą, co prowadzi do jej zamarzania.

 
Czytaj więcej!
 

Wpływ temperatury wody na branie​

 
altJeżeli chcemy być pewni, że nasz połów będzie skuteczny, to powinniśmy być świadomi czynników, które mają wpływ na branie. Duże znaczenie ma w tym kontekście temperatura wody. Należy też wziąć pod uwagę to, na jakim poziomie woda się utrzymuje. Parametry te są różne o każdej porze roku. Oddziałują na nie m.in. zmiany warunków atmosferycznych. Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje na ten temat.

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ryby biorą inaczej w zależności od tego, jaka jest temperatura. Otóż wynika to z faktu, że są to zwierzęta zmiennocieplne. Podczas gdy na ssaki wahania temperatur nie mają tak dużego wpływu, to ryby zachowują się inaczej w wodzie ciepłej, a inaczej w zimnej. Obniżenie i wzrost temperatury przyczyniają się także do zmiany ilości rozpuszczonego w wodzie tlenu. Im woda cieplejsza, tym jest go mniej, dlatego np. podczas upałów zaleca się łowić rano albo wieczorem.
 
Czytaj więcej!
 
alt

Coraz więcej wędkarzy wypuszcza złowione ryby z powrotem do wody. Warto więc zadbać o to, aby po wyciągnięciu ryby zminimalizować ryzyko wyrządzania jej jakichkolwiek szkód. Rozwiązaniem, które pozwala chronić rybę zaraz po jej wyłowieniu, jest mata karpiowa. Służy ona do tego, aby położyć w niej zdobycz już po wyłowieniu z wody i wyjęciu z podbieraka. Wbrew nazwie, maty stosuje się przy połowie wszystkich większych gatunków ryb.

Dostępnych jest wiele odmian mat, różniących się kształtem, przeznaczeniem, sposobem użytkowania czy rodzajem materiału, z którego są wykonane. Generalnie tego typu przyrząd zaleca się mieć niezależnie od tego, jak został skonstruowany. Każda mata zapewni rybie pewną ochronę.


 

 

Czytaj więcej!
 


 


Przejdź do strony głównej