Sklep Wędkarski FishPoint.pl - Wędki, kołowrotki, zanęty, sprzęt wędkarski

1 » Co to jest mormyszka?2
alt

Klub Wędkarza

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Co to jest mormyszka?

altMożemy wyróżnić kilka rodzajów techniki połowu ryb pod lodem. Jedną z nich jest tytułowa mormyszka. Wędkarze posługujący się tą metodą używają specjalnej krótkiej wędki, która może mierzyć nawet jedynie kilkanaście centymetrów. Tego typu wędzisko wyposażone jest w mały kołowrotek z ruchomą szpulą albo w ogóle go nie posiada (żyłkę nawijamy wówczas na dwa małe gwoździe). Wskaźnik brań w takiej wędce to tzw. kiwok.
 
Przynęta używana przy tej metodzie nosi nazwę tak samo jak sama metoda – mormyszka. Początkowo przypominać ona miała kiełża, czyli małego, żyjącego w wodzie bezkręgowca, którego Rosjanie określają go jako „kiełż-mormysz” (stąd nazwa przynęty i metody). Obecnie mormyszka może też imitować np. niedużą rybę.
 
Przynętę wprawiamy w ruch za pomocą kiwoka. Drżącą mormyszkę, która opadła już na dno, podnosimy powoli. Branie sygnalizuje nam nietypowy ruch kiwoka. Kiedy stosujemy metodę mormyszki, to pamiętajmy, aby używać cienkich żyłek (0,8-0,12 mm). Miejmy też na uwadze, że w pojedynczym przeręblu należy łowić maksymalnie przez kilkanaście minut. Następnie powinniśmy zmienić nasze miejsce (o kilka metrów).
 
Mormyszka ma od 2-4 mm. Uzbraja się ją w haczyk. Przynęta składa się przeważnie z cyny, wolframu i ołowiu. Na duże mormyszki łowimy ryby drapieżne, natomiast na małe – gatunki z rodziny karpiowatych. W sklepie Fishpoint znajdziemy znakomite mormyszki uznanej firmy Jaxon. 
Zobacz bolonki u nas w sklepie >>

Przejdź do strony głównej